W dniu 07.11.2013r. w godzinach rannych inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Szczecinie przeprowadzili na drodze gminnej w miejscowości Kołbaskowo, akcję kontrolną skierowaną na pojazdy ciężarowe przewożące kruszywo z Niemiec do Polski.

 Inspektorzy  zauważyli, że ciężarówki załadowane piaskiem na terenie żwirowni w Niemczech, tuż przy granicy w miejscowości Penzlin, przekraczają granicę państwa poruszając się po drodze polnej, a dopiero po stronie polskiej wjeżdżali na drogę publiczną w kierunku Szczecina.  W toku przeprowadzonej kontroli okazało się, że taki sposób transportu ma swoje uzasadnienie, ponieważ przewoźnik wykonujący ten transport nie posiada licencji na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy i chciał w ten sposób to ukryć.

Za stwierdzone naruszenie grozi kara administracyjna w wysokości 8000 zł. Dodatkowo kierujący został ukazany mandatem karnym wysokości 1000zł za brak wymaganego szkolenia okresowego.

Wśród wielu zadań, które realizuje Inspekcja Transportu Drogowego jest również zapewnienie uczciwej konkurencji w transporcie drogowym, dlatego wszelkie nieprawidłowości w prowadzeniu działalności transportowej będą eliminowane poprzez wzmożone kontrole ITD. Kilka lat temu w tym samym miejscu ukarano kilku przewoźników za brak licencji na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego, ale jak widać nadal nie brakuje śmiałków, którzy polną drogą próbują przekraczać granicę naszego państwa. Inspekcja będzie zatem częściej patrolować te rejony, aby wyeliminować z rynku nieuczciwych przewoźników.