W dniu 22 października 2013 r.  w godzinach rannych, na drodze krajowej nr 10 przy przejściu granicznym w Lubieszynie, inspektorzy Zachodniopomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili czynności kontrolne ukierunkowane na transgraniczne przemieszczanie odpadów w ramach akcji IMPEL. Jednak pierwsza kontrola niemieckiego kierowcy zmieniła scenariusz działań, ponieważ kierujący przyjechał do Polski w stanie nietrzeźwości.

Inspektorzy poddali go najpierw wstępnemu badaniu za pomocą urządzenia AlcoBlow, a następnie przeprowadzono precyzyjne badanie alcosensorem. Podczas pierwszego pomiaru urządzenie elektroniczne wskazało 0,35 mgl/l w wydychanym powietrzu podczas drugiego pomiaru dokonanego po 15 minutach, wskazało 0,30 mg/l.

Kierowcę przekazano do dyspozycji funkcjonariuszy z najbliższej jednostki Policji, który stanie przed sądem, gdy tylko wytrzeźwieje.

Nietrzeźwi kierowcy to największy problem na polskich drogach. Stan, w którym zawartość alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 ‰ albo 0,25 mg na dm3 wydychanego powietrza, jest określany zgodnie z art. 115 §16 k.k. stanem nietrzeźwości. Stan powyżej 0,5 promila stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat.