W ramach wspólnych działań służb mundurowych niechronieni uczestnicy ruchu drogowego otrzymali samozaciskowe opaski odblaskowe. Te niewielkie światełka odblaskowe ratują życie.

W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego wspólnie z policjantami z drogówki i funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej przeprowadzili  na przełomie roku w gminie Wałcz wspólne działania.

Akcja pod nazwą „Nie bądź widmem na drodze” nie jest pierwszą i ostatnią akcją. Samozaciskowe opaski odblaskowe otrzymali mieszkańcy Ostrowca w gminie Wałcz oraz mieszkańcy Wałcza.

Funkcjonariusze w  rozmowie z napotkanymi osobami przeprowadzali rozmowy edukacyjne  o zasadności i ważności odblasków w bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Opaski otrzymali także rowerzyści. Odblaski nowej generacji są już widoczne dla kierującego nawet z odległości 1000 metrów.

Te niewielkie migoczące światełka dają znać kierowcy,  że na drodze najprawdopodobniej znajduje się człowiek. Zwłaszcza w porze jesienno-zimowej, kiedy szybko zapada zmrok, jest to niezmiernie istotne, dlatego uczestnicy ruchu drogowego muszą w sposób świadomy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Działania te będą powtarzane, a swoim zasięgiem obejmą całe województwo zachodniopomorskie. Na potrzeby tych działań Zachodniopomorska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zakupiła 52 tysiące opasek odblaskowych, które zostaną przekazane uczestnikom ruchu drogowego.