W dniu 24.02.2020r. w godzinach popołudniowych na odcinku miejskim drogo krajowej nr 10 w Szczecinie zachodniopomorscy inspektorzy transportu drogowego, przeprowadzili kontrolę pojazdu ciężarowego należącego do przewoźnika z Turcji.

Z ustaleń poczynionych przez inspektorów stwierdzono wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego z Turcji do Polski. Analiza okazanych do kontroli dokumentów w tym również danych zawartych na karcie kierowcy oraz pobranych z tachografu wykazała szereg bardzo poważnych naruszeń z zakresu czas pracy kierowcy. Wśród stwierdzonych naruszeń znajdowało się np. dziesięciokrotne skrócenie dziennego okresu odpoczynku, czterokrotne przekroczenie maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu, trzykrotne przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy, dwukrotne skrócenie tygodniowego okresu odpoczynku, przekroczenie tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu.

W konsekwencji kontrola zakończyła się nałożeniem na kierowcę dziewiętnastu mandatów karnych na łączną kwotę 12300 zł. Dotkliwe konsekwencje poniesie również pracodawca. Wobec przewoźnika zostało wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą na kwotę ograniczoną ustawowo do 12 tys. zł. Kontrolowany pojazd przez dwa dni  był zabezpieczony na wyznaczonym parkingu w Szczecinie ponieważ przedsiębiorca nie był w stanie w dniu kontroli uiścić kaucji na poczet przyszłej kary.