W dniu 30.07.2019r. na drodze ekspresowej S3, inspektorzy transportu drogowego ze Szczecina zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą należący do krajowego przewoźnika. W trakcie oględzin pojazdu stwierdzono niedozwolone urządzenie wpięte w instalację systemu oczyszczania spalin SCR.

Urządzenie to imitowało poprawne działanie systemu. Po zdemontowaniu urządzenia, na desce rozdzielczej pojazdu pojawiły się liczne komunikaty o błędach takie jak: błąd systemu SCR, redukcja mocy, błąd silnika, itp. Konsekwencją było ukaranie kierowcy mandatem karnym, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego oraz zakaz dalszej jazdy do momentu doprowadzenia pojazdu do stanu  sprzed manipulacji, ponieważ użytkowanie pojazdu z niesprawnym systemem oczyszczania spalin zagraża środowisku.  Dodatkowo kierujący został ukarany mandatem za brak na karcie kierowcy wymaganych wpisów dotyczących jego aktywności. Wobec przewoźnika zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, zagrożone karą pieniężną.

 Dzięki wyposażeniu inspektorów w nowoczesne przyrządy diagnostyczne, które ułatwiają wykrywanie oszustw i manipulacji, skuteczność kontroli ciągle wzrasta.