W dniu 26.02.2021 r. zachodniopomorscy inspektorzy transportu drogowego pełniąc służbę na ul. Szosa Stargardzka w Szczecinie, zatrzymali do rutynowej kontroli pojazd, który bardzo blisko jechał za poprzedzającą go ciężarówką i ewidentnie próbował uniknąć kontroli.


Przeczucia inspektorów okazały się słuszne, gdyż w kontrolowanym pojeździe wykryto ogrom nieprawidłowości. Kierowca wykonując przejazd ze Szczecina do Barlinka posiadał zainstalowany tachograf analogowy na którym był przestawiony czas niemalże o godzinę od czasu rzeczywistego, wykresówki nie zawierały wszystkich wymaganych informacji.

W kontrolowanym ciągniku siodłowym stwierdzono nieszczelny układ hamulcowo-pneumatyczny, rozbity reflektor światła przedniego przeciwmgłowego, nadmiernie zużyte ogumienie osi napędowej – widoczny wskaźnik granicznego zużycia opony, a w kontrolowanej naczepie nadmierne zużycie tarcz hamulcowych – z widocznymi rysami i pęknięciami na ich powierzchni (co stanowi usterkę niebezpieczną). W związku z powyższym w elektronicznym systemie CEPiK zatrzymano dowody rejestracyjne kontrolowanych pojazdów, nie dopuszczono do dalszego użytkowania, na kierowcę nałożono mandaty karne, a wobec przewoźnika wszczęto postępowania administracyjne.