Białoruski kierowca był już blisko Szczecina, dokąd miał dostarczyć ładunek, gdy na jego drodze stanęli inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Szczecinie i okazało się, że kierowca był pod wpływem alkoholu.

W dniu 16 maja 2019r.inspektorzy prowadzili czynności kontrolne na drodze ekspresowej S3 – MOP Kunowo- Wschód.  Około godziny 08:20 zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej zespół pojazdów  należący do rosyjskiego przewoźnika,  którego kierowcą był obywatel Białorusi realizujący przewóz półproduktów metalowych z Rosji do Szczecina.

W trakcie pierwszych czynności kontrolnych kierowca został  przebadany przy pomocy urządzenia Alcoblow, które wskazało w wydychanym powietrzu zawartość alkoholu – zapaliła się lampka koloru pomarańczowego. Kolejnego badania dokonano urządzeniem Alcosensor, które wskazało wynik 0,64 mg/l, a następne wykonane po kwadransie dało wynik 0,52 mg/l.

Kierowca tłumaczył , że wynik pomiaru spowodowany jest zażytymi lekami oraz stresem . W związku z powyższym na miejsce kontroli wezwano funkcjonariuszy Policji, którym przekazano kierowcę w celu  prowadzenia dalszego postępowania, a pojazd odholowano na parking strzeżony wyznaczony przez Starostę.