W dniu 27 czerwca na drodze krajowej nr 3 w okolicy Goleniowa, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Szczecinie  zatrzymali do kontroli drogowej zestaw pojazdów składający się z samochodu ciężarowego i przyczepy, załadowany drewnem. W wyniku szczegółowych oględzin tachografu  stwierdzono, iż do tachografu cyfrowego zostało podłączone niedozwolone urządzenie umożliwiające zmianę jego wskazań.

  Modulator urządzenia wpięty był do oryginalnych przewodów biegnących z tachografu do impulsatora zainstalowanego w skrzyni biegów oraz przewodów napięcia i CAN. Tachograf był sparowany z czujnikiem innym niż faktycznie zamontowanym przy skrzyni biegów. Uruchamianie przez kierowcę odpowiednio pedałów „gaz-hamulec-gaz”, powodowało przełączanie czujników ruchu.

  Na kierującego nałożono mandat karny w kwocie 2000 zł , nakazano wymianę czujnika oraz dokonanie nowej kalibracji/sprawdzenia okresowego tachografu. Dalsze czynności zostaną przeprowadzone w trakcie postępowania wyjaśniającego, a urządzenie zostało zdemontowane i zabezpieczone jako dowód w sprawie.