Wspólne działania z Inspekcją Transportu Drogowego pod kątem bezpiecznego przewozu dzieci, przeprowadzili  Policjanci z wałeckiej drogówki w ramach ferii zimowych. Mali pasażerowie otrzymali od mundurowych pluszową maskotkę, która będzie przypominała o spotkaniu, a co za tym idzie bezpiecznej podróży.

    Okres ferii to czas wzmożonych działań wszystkich służb w trosce o bezpieczny zimowy wypoczynek najmłodszych. Służą temu także kontrole pojazdów przewożących dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku. Wspólne działania kontrolne podjęli w ub. piątek, tj. 17 lutego policjanci z drogówki oraz inspektorzy zachodniopomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Akcja prowadzona była na krajowej „dziesiątce” jak również na ulicach Wałcza. Podczas działań mundurowi zatrzymywali do kontroli auta i sprawdzali czy podróżujące w nich dzieci są przewożone zgodnie   z obowiązującymi przepisami Prawo o ruchu drogowym. Funkcjonariusze przypominali kierowcom- opiekunom o przepisach, a dzieciom wręczali pluszowe maskotki Gustawa Pancernika, który ma przypominać o obowiązku „Mamo, tato zapnij mnie”. W  ciągu jednej godziny skontrolowali piętnaście pojazdów, w których podróżowały dzieci, a dwoje kilkulatków podróżowało bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Co się okazało,  w trakcie jazdy bez wiedzy kierowców, czyli mamy i dziadka, same odpięły pasy. W tych przypadkach policjanci i inspektorzy  informowali zarówno kierowców jak i małych pasażerów o konsekwencjach i skutkach tej nieodpowiedzialności, tłumacząc dorosłym, że nie ma większej tragedii dla rodzica niż śmierć bądź kalectwo własnego dziecka.

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami dziecko, które nie osiągnęło jeszcze wzrostu 150 cm, ale przekracza wzrostem 135 cm i waży więcej niż 36 kg, może podróżować bez fotelika, lecz tylko na tylnej kanapie, obowiązkowo zapięte pasem bezpieczeństwa.