Dzieci ze szkół podstawowych z województwa zachodniopomorskiego bawiły się na festynie, zorganizowanym w dniu 18 czerwca br. na terenie Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Festyn „Bądź bezpieczny na wakacjach” współorganizowały służby wojewody zachodniopomorskiego.

Pan Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji przywitał najmłodszych, życząc im dobrej zabawy, ale przede  wszystkim apelował do opiekunów, wychowawców i rodziców, aby ostrzegali dzieci przed niebezpieczeństwami z jakimi mogą spotkać się podczas wakacji, w tym płynącymi z zażywania dopalaczy. Również Pan Tomasz Hinc,  wojewoda zachodniopomorski przekazał dzieciom życzenia udanych, bezpiecznych wakacji.

Podczas festynu dzieci dowiedziały się jak udzielić pierwszej pomocy, a dla starszych dzieci przygotowano także informacje o zagrożeniach, jakie powoduje zażywanie dopalaczy i narkotyków. Festyn był połączeniem akcji profilaktycznych i prozdrowotnych z zabawami i konkursami. Wojewódzka Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna przygotowała materiały profilaktyczno-edukacyjne, narkogogle i alkogogle. Dzieci zwiedziły także Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz podziwiały panoramę Szczecina z wieży widokowej gmachu Urzędu Wojewódzkiego.

Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyło się stoisko Inspekcji Transportu Drogowego oraz radiowóz ITD i jego wyposażenie. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, kolorowały „krokodylka”, a w nagrodę otrzymywały elementy odblaskowe, które z pewnością przydadzą się podczas wakacji.

Festyn współorganizowały służby wojewody zachodniopomorskiego (Centrum Powiadamiania Ratunkowego, oddział Ratownictwa Medycznego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego) oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna, Kuratorium Oświaty, Komenda Wojewódzka Policji, Państwowa Straż Pożarna, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, a także Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.